czyli wszystkiego po trochu...
Wykorzystując materiały z Miechowskiego Kuferka należy powołać się na źródło: http://miechowski_kuferek.manifo.com/
dotyczy to także kopiowania i publikacji zdjęć.

GRZYMAŁÓW - DWÓR W JABŁONIOWYM SADZIE


Grzymałów - Dwór w Jabłoniowym Sadzie. Źródło:http://www.dwor-grzymalow.pl/pl/

Od wielu lat budynek dworu w Grzymałowie należy do Marty i Ireneusza Trybulców. Pierwotnie była tu szkoła podstawowa, jednak przeobrażenia polityczne i gospodarcze przełomu lat 80. i 90. XX stulecia spowodowały konieczność jej zamknięcia ze względów ekonomicznych. 
Budynek zakupiony od Urzędu Gminy w Słaboszowie, z powodu swego dworkowego wyglądu nazwany został przez nowych gospodarzy "Dworem w Jabłoniowym Sadzie".
Państwo Trybulcowie realizują w swym dworku projekt przybliżający historię i kulturę regionu miechowskiego, a noszący wdzięczną nazwę "Noce i dnie ziemi miechowskiej". Odbywają się tu spotkania z potomkami okolicznych ziemian okraszone czytaniem fragmentów starych pamiętników, koncerty, wystawy i plenery malarskie. 

Więcej o dworze i jego gopodarzach: 1) Strona dworku        >>>>
                                                                  2)Camerata Cracovia  >>>>

PIOTR MICHALCZEWSKI
XIX-WIECZNY MALARZ Z RASZÓWKA
 
NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ


MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWINOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJE oraz STAROSTWO POWIATOWE w MIECHOWIE zapraszają w niedzielę 5 listopada 2023 roku o godz. 17.00 do Grzymałowa na spotkanie z cyklu 
„Noce i dnie Ziemi Miechowskiej”. 
Nosi ono tytuł 
„PIOTR MICHALCZEWSKI, XIX-WIECZNY MALARZ Z RASZÓWKA”.

Piotr Michalczewski urodził się 1807 roku w rodzinie ziemiańskiej w Raszówku na Miechowszczyźnie jako syn długowiecznego szlachcica Antoniego Michalczewskiego herbu Prus. W młodości mieszkał w nieistniejącym dziś już od dawna tamtejszym dworze, natomiast późniejsze lata spędził wraz z żoną Elżbietą z Kozłowskich w podkrakowskim Kaczorowie (dziś w granicach miasta). Zmarł w 1886 roku i jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Nie pozostawił potomstwa.
Zajmował się amatorsko malarstwem. Wielokrotnie w latach 50-tych i 60-tych XIX wieku wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Część jego obrazów i rysunków zachowała się w niektórych muzeach i bibliotekach polskich a także w zbiorach prywatnych. Najważniejszym jego dziełem jest obraz olejny „Porywanie dzieci polskich w Warszawie przez Moskali w 1831 roku” znajdujący się w Muzeum Warszawy.
Na spotkaniu w Grzymałowie zostaną pokazane publiczności jego prace w formie projekcji multimedialnej. Będą też czytane ustępy z pamiętników Girtlera, opisujące Michalczewskiego, z którym autor wspomnień był bardzo zaprzyjaźniony. W części muzycznej spotkania wystąpi znany klawesynista i organista MAREK TOPOROWSKI, który na fortepianie historycznym wykona muzykę z XIX wieku. Usłyszymy także pieśni – Moniuszki i Żeleńskiego z towarzyszeniem fortepianu, w wykonaniu MARTY TRYBULEC. Wstęp wolny.

Spotkanie jest finansowane przez Starostwo Powiatowe w Miechowie.
Patronaty medialne: „Wieści Miechowskie” i Radio Kraków.

WYSTAWA FOTOGRAFII JAROSŁAWA MUDYNA
GRZYMAŁÓW 
WYSTAWA FOTOGRAFII 
JAROSŁAWA MUDYNA
(Patronat Radia Kraków)

MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE zapraszają do "Dworu w Jabłoniowym Sadzie" w Grzymałowie (powiat miechowski) na wystawę fotografii pt. "W CIENIU SZCZYTÓW KARAKORUM", prezentującą prace krakowskiego fotografika i podróżnika JAROSŁAWA MUDYNA, pochodzącego z Ziemi Miechowskiej.
Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania w soboty i niedziele od 24.09.2023 do 22.10.2023 w godzinach 12.00 - 17.00.
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 23 września o godzinie 17.00.

Jarosław Mudyn urodził się w 1969 r.w Miechowie. Od 1994 r. jest związany zawodowo z Firmą ALADYN - Wyroby Mosiężne w Krakowie, gdzie od dwudziestu lat zajmuje się projektowaniem i nadzorem nad produkcją wyrobów z metali kolorowych. Realizacje jego projektów można odnaleźć w katedrze na Wawelu, obiektach Uniwersytetu Jagielońskiego, Bibliotece Jagiellońskiej, Willi Decjusza, katedrach w Pradze, Sztokholmie i Oslo oraz wielu innych miejscach użyteczności publicznej i mieszkaniach prywatnych w kraju i na świecie. 
W 2016 r. ukończył studia w Krakowskiej Szkole Artystycznej na wydziale Fotografia Kreatywna. Na płaszczyźnie społecznej działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuki w Miechowie, które realizuje wiele ciekawych projektów. W obszarze jego zainteresowań znajduje się szeroko pojęta sztuka przełomu XIX i XXw.
Obok sztuki, największą pasją są podróże, odwiedził blisko 60 państw Europy, Azji, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej, które utrwala na swoich fotografiach. Jego prace publikowane były w książkach i magazynach oraz portalach internetowych. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików.
Ma na swoim koncie m.in. następujące wystawy:
„ Z pobytu na dachu świata” prezentacja multimedialna Galeria Stefana Żechowskiego w Miechowie (29.03.2014 r.),
„Utracone Królestwo” Galeria Rio w Krakowie (03.12.2015 r.),
„Pragnienie i Światło” wystawa dyplomowa Klub Konfederacka 4 w Krakowie (30.05.2016 r.).
„Islandia - Kraina Żywiołów” Galeria u Jaksy w Miechowie (15.02.2019 r.).
„Islandia - Kraina Żywiołów” Ośrodek Kultury w Miliczu (20.09.2019 r.).
„W Cieniu Karakorum” Piwnica Pod Baranami w Krakowie (01.12.2022 r.)

Prezentowane na wystawie w "Dworze w Jabłoniowym Sadzie" prace powstały podczas II Narodowej Wyprawy Fotograficznej pod K2. Jarosław Mudyn tak opisuje tę wyprawę:

Po półtorarocznym przygotowaniu, pokonaniu wielu trudności i przeszkód udało się dolecieć do Pakistanu. Dotarcie do „Góry Śmierci” było dla mnie dużym wyzwaniem, często dotykałem swoich granic możliwości, bywało również, że je przekraczałem. Jednak cały włożony trud nie miał znaczenia w konfrontacji z pięknem Karakorum. Nasz trekking wzdłuż lodowca Baltoro, który przypominał gigantyczną arterię, po obu stronach której, wyrastały majestatyczne budowle, kamienne katedry, oddzielone mniejszymi spływającymi do niego lodowcami, był wyjątkowym estetycznym i duchowym przeżyciem.
Archiwalne:

PawieGRZYMAŁÓW - WYSTAWA „HAFTY NASZYCH BABĆ”
od 2 lipca do 27 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę, w godzinach od 12.00 do 18.00. 

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Gmina Słaboszów zapraszają w miesiącach letnich bieżącego roku do „Dworu w Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie (własności Marty i Ireneusza Trybulców) na ciekawą wystawę, na której zaprezentowane zostaną dawne hafty pochodzące z kilku prywatnych kolekcji z terenu Małopolski.

Są to rękodzieła o charakterze ludowym jak również dworskim. Inspiracją do urządzenia tej ekspozycji stały się ocalone od zniszczenia hafty Katarzyny Wątorek (1901-1987), babci Marty Trybulec. Stanowią one zasadniczą część prezentowanych na wystawie zbiorów. Pozostałe eksponaty pochodzą z kolekcji Lucyny Nieniewskiej i Krzysztofa Rzoncy, Barbary Rybickiej, Aliny Walczewskiej-Góreckiej, Eckarta Kirschnera, Henryka Jankowicza oraz Stanisława Chmiela i Teresy Waydowicz. Konsultantem merytorycznym wystawy jest dr Katarzyna Moskal, na co dzień związana z Muzeum Krakowa.

Wystawa „Hafty naszych babć” będzie dostępna do zwiedzania od 2 lipca do 27 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę, w godzinach od 12.00 do 18.00. Otwarcie wystawy nastąpi 1 lipca.

Patronat honorowy: Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Patronaty medialne: Radio Kraków oraz Wieści Miechowskie 

6 LISTOPADA 2022 R.
DŹWIĘKI BANDURY I POEZJA O TEMATYCE UKRAIŃSKIEJ

MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE oraz STAROSTWO POWIATOWE w MIECHOWIE zapraszają w niedzielę 6 listopada o godz. 17.00 do „Dworu w Jabłoniowym Sadzie” na koncert znakomitej bandurzystki ukraińskiej IRYNY HUBIAK (absolwentki Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej). Dźwiękom bandury towarzyszyć będzie polska poezja, gł. z doby romantyzmu, o tematyce ukraińskiej. Wiersze poetów – Wincentego Pola, Seweryna Goszczyńskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bohdana Zaleskiego i Maurycego Gosławskiego przeczyta aktor Teatru Ludowego, KRZYSZTOF GÓRECKI.POECI ZIEMI MIECHOWSKIEJ W GRZYMAŁOWIE

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Miechowie organizuje w niedzielę 19 września 2021 r. o godz. 18.00 w "Dworze w Jabłoniowym Sadzie" w Grzymałowie spotkanie z cyklu "Noce i dnie Ziemi Miechowskiej". Nosi ono tytuł "Wieczór Poetów Ziemi Miechowskiej".

Przy dźwiękach lutni (na której zagra Ireneusz Trybulec) Krzysztof Górecki, aktor Teatru Ludowego rodem z Miechowa, będzie czytał poezję JANINY BERGANDER, BARBARY CICHOŃ i JAROSŁAWA BINKOWSKIEGO. Są to żyjący i aktualnie tworzący poeci, zamieszkujący na tym terenie bądź pochodzący z Miechowszczyzny.

Wstęp wolny. Zapraszamy

Organizatorzy


WYSTAWA "W KRAINIE LALEK" W GRZYMAŁOWIE
Termin: 30.08.2020 do 27.09.2020 r.

Lalki porcelanowe zbierane od ponad 30 lat przez panią Teresę Waydowicz złożyły się na imponującą kolekcję. Liczy ona już około 1400 eksponatów. Uzupełnieniem zbiorów są również mebelki, wózki, powozy, huśtawki, a także mnóstwo drobniejszych detali. Kolekcja gościła już na kilku wystawach w Polsce, czeka również na jakieś stałe miejsce do ekspozycji.

Wszystkie zgromadzone lalki zachowały oryginalne stroje, niektóre są wyposażone w pozytywki i mają ruchome części. Wśród lalek są takie rarytasy jak lalka z przełomu XIX i XX wieku wykonana w manufakturze najsłynniejszego twórcy Armanda Marseille’a, a także dzieła wyprodukowane przez działającą od 1964 roku w Pensylwanii firmę Franklin Mint.

W kolekcji nie ma dwóch identycznych obiektów. Każda lalka jest inna, ma strój, fryzurę i makijaż dopasowane do postaci czy epoki jaką ma reprezentować, to dlatego, że choć głowy lalek często powstają z tej samej matrycy to wykańczane są ręcznie, jak małe dzieła sztuki. Jedne mają „dorosłe” proporcje, inne znów bardziej przypominają dzieci.Lalki można by pogrupować tematycznie, np. te w strojach ślubnych, księżniczki, czarownice, czy też w ubraniach regionalnych, a także lalki muzykujące.
Wystawa zorganizowana została przez Fundację Imienia Władysława Żeleńskiego oraz Stowarzyszenie Portamus Gaudium w partnerstwie z samorządami – Powiatem Miechowskim i Gminą Słaboszów, przy wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Dialogu, Współpracy i Rozwoju Racławice, Gminy Racławice i Gminy Gołcza 
 
Kreator stron internetowych - przetestuj